Akce roku Josefkol 2024
proběhne 20. a 21. 7. 2024 v Zámeckém parku Čechy pod Kosířem
s mottem: 

Zrození živlů – Archa úmluvy 

Připravovaný projekt, který spojuje biblickou legendu, Archu úmluvy s mytologií o čtyřech základních živlech: ohni, vodě, zemi a vzduchu. Program by měl vyjadřovat symboliku a význam těchto prastarých konceptů, které ovlivňují lidskou kulturu a historii.

Předvedení parádních kočárů, ušlechtilých koní a mistrů opratí, herců v krásných šatech a uniformách, umělců a mistrů řemesel, sportovců a kaskadérů, to vše zároveň spojuje zpěv a scénická hudba, která dokresluje nenapodobitelný obraz a zážitek na celý život.

Přípravy začaly, těšíme se na vás
S úctou Václav Obr

Josefkol je nenapodobitelná akce, která představuje dávná řemesla při stavbě kočárů, historii stavitelství a stavitelů kočárů, záchranu a restaurování kočárů, používání kočárů v dávných dobách i dnes, spojení člověka s přírodou s odkazem na chov a výcvik kočárových koní, móda a etiketa při provozování historických kočárů.

Výjimečností akce je prezentace partnerů na této slavnosti slovem a představením praporů s logem organizace, ale i umístění loga na plakátu v různých jazykových mutacích rozesílaných do některých zemí Evropy. Propojení stránek spolupracujících organizací prolinkem loga Muzeum kočárů a generálního partnera kterým je Olomoucký kraj, dále Vlastivědného muzea v Olomouci a zámku v Čechách pod Kosířem a dalšími.

Nejlepší řemeslníci České republiky, kteří se podílí na této prestižní akci Josefkol, také spolupracují na restaurování historických kočárů již přes 20 let. Na určených stanovištích předvádí ukázky prací a zpracování různých materiálů, dřevo, železo, sklo, textil, kůže, proutí atd. Někteří jsou i s titulem “Nositel tradice“ uděleným Ministerstvem kultury ČR.

Na akci se také prezentují mistři opratí koňských spřežení, kaskadéři, mladí sportovci, umělci a muzikanti státních i soukromích organizací.

Jsou také představovány z celé ČR různá plemena koní, tažné těžké do lesa a na pole, jezdecké, pro děti, ale i kočárové.

Za posledních několik ročníků je tato akce Josefkol vyzdvižena referencemi, děkovnými a pochvalnými dopisy mnohých občanů a ohodnocena širokou veřejností jako AKCE ROKU ČESKÉ REPUBLIKY.

S úctou a poděkováním za Muzeum kočárů Václav Obr – zakladatel.

Pořadatel akce JOSEFKOL:
Muzeum kočárů, z.ú. a Kočáry Mylord, z.s.

Václav OBR restaurátor, ředitel
Náměstí Svobody č.377, 79858 Čechy pod Kosířem

Co je JOSEFKOL?

Josefkol je unikátní akce, která nemá v Evropě obdoby.

Josefkol je oslavou lidské práce, umění a veškeré kultury našich předků.

Josefkol má i duchovní rozměr, obraz člověka ve spojení s přírodou.

Josefkol se stal poselstvím pro další generace.

Josefkol se připravuje vždy jeden celý rok.

Josefkol se každým ročníkem ponoří do jiného století.

Josefkol a restaurování kočárů-památek, je zároveň záchranou některých upadajících řemesel.

Josefkol se stal prestižní akcí Olomouckého kraje.

Josefkol je uznáván širokou veřejností, ale i zahraničními muzei.

Josefkol sdružuje desítky nejlepších mistrů řemesel z celé ČR.

Josefkol podporují: Olomoucký kraj, Ministerstvo kultury ČR, Lesy ČR, Armáda ČR a další. Více na www.historickekocary.cz (partneři akce).

Josefkol je unikátní svou výpravou účinkujících, kostýmů, rekvizit, dřevěných staveb, historických kočárů, kočárových koní a lidskou pílí.

Josefkol se nedá napodobit, je originální a je organizován vždy týmem zkušených lidí Muzea kočárů.

Josefkol 2023

Pamětní list Josefkol 2023 ke stažení pro účinkující.

Josefkol 2022

Pamětní list Josefkol 2022 ke stažení pro účinkující.

Dopisy od našich návštěvníků akce Josefkol 2022

Dobrý den, pane Václave,
přijměte velké poděkování! Při návštěvě nedělní akce jsme byli nadšeni. Přejeme Vám hodně zdraví, štěstí, úspěchů. AŤ SE VÁM DAŘÍ!!! Takových “Obrů” ať je na světě více.
Zdraví rodina Žáková, Luleč

Dobrý den. Moc a moc Vás zdraví Buriánkovi z Kojetína. Byli jsme na Vašem vystoupení Josefkol 2022. Nemáme slov. Prostě  ” FENOMENÁLNÍ” !!! Děkujeme za úžasný zážitek. Bohužel, vzhledem k Vašemu neskutečnému vytížení, jsme Vás neulovili a nemohli Vás osobně pozdravit. Letmo jsme se pozdravili s Vaší paní, ale zato jsem měl tu čest, promluvit a potřást pravicí Vašemu synovi. Krásný člověk, zrovna jako Vy. Jste úžasná rodina !!! Přejeme Vám z celého srdce jen a jen úspěchy a hlavně klid, mír a pohodu a samozřejmě pevné zdraví do dalších let. Moc se též těšíme na “Josefkol 2023”.    S úctou Vaši věrní obdivovatelé Broňa a Hynek Buriánkovi.

Milý Václava a Alenko,
rád bych i za Ditu, její rodinu i za mou Elišku poděkoval za nádherné 2 dny na Josefkolu. Je to dechberoucí a neuvěřitelné, jak nádherné programy dáváte dohromady. My z branže vidíme ty měsíce práce za tím, aby to všechno takhle proběhlo. Dita nemluví o ničem jiném, jste fakt dobří A Václave, Tvé nasazení, moderování, náboj a naprosto perfektní slovní projev, to je něco neuvěřitelného. Bylo nám ctí být toho všeho součástí!  Lidé nám píší na FCB moc krásné reakce… Moc děkujeme a zdravíme
S úctou Richard Pachman

Vážený pane Obře, Mistře !
Moc Vám děkuji za úžasný doslova spirituálně vlastenecký prožitek Josefkolu. Letos jsem konečně odvolala po patnácti letech své vystuoupení na Keltské noci, abych konečně mohla na Josefkol. Na oba dny jsem vzala několik přátel z celé republiky a byli nadšeni. Ještě jednou díky a přeju Boží požehnání do všecho, co děláte !
Erika Bábková
Další fotografie zde: https://photos.app.goo.gl/7LyBC1CSfCLXGnW48

Tak jsem z těch svých fotek nakonec udělala takovou malou prezentaci, protože ta akce opravdu stála zato.
Byla to téměř spirituální oslava tvořivé práce lidských rukou, zakomponovaná do téměř divadelního představení života na zámku, ale hlavně v podzámčí. A zámecký park i se zámkem tomu dodal tu správnou atmosféru. Škoda jen, že z fotek nemůžete slyšet nekonečný a nevyčerpatelný vypravěčský talent tvůrce celé akce – ředitele Muzea kočárů, pana Václava Obra.
Erika Bábková

Dobrý den, pane Obře,
moc děkujeme za opětovnou možnost účastnit se vaší nádherné akce Josefkol! Všichni jsme si to moc užili, i to horko bylo únosné. Mějte se krásně a ať se Vám daří!
Jolana Juříčková

Dobrý den z Příbora.
Už při dřívější prohlídce Muzea kočárů jsem Vám říkala, že ze všeho je cítit tak obrovská, pozitivní energie, vnímám, že vy všichni vkládáte do své práce srdce. A to je prostě úžasné! Máte můj veliký obdiv! A tak jsme se k vám vrátili a alespoň část nedělního odpoledne jsme byli s manželem u vás v zámecké zahradě a užívali jsme si akci Josefkol 2022. Pane Václave, chci Vám velmi , velmi poděkovat za uspořádání takovéto akce! Byla to jedním slovem nádhera! Fascinující! Mohu prohlásit, že krásnější akci jsem neviděla! Přeji Vám i vám všem do další práce hlavně pevné zdraví! A k tomu ještě spousty neutuchající energie a elánu. Jste prostě úžasní!
S pozdravem a poděkováním Stanislava Slováková, Příbor

Další fotografie https://eu.zonerama.com/StanaSlovakova/Album/8709833

Krásné ráno,
jsme velmi rádi, že po Covidové epidemii jsme se opět přijeli podívat na nádhernou přehlídku kočárů a nasát atmosféru té doby.
Mnohokrát děkujeme. A byli jsme mile překvapeni, že jsme se opět shledali s výbornými bezlepkovými bramboráčky, kterým jsme, i přes teplotní rekordy, neododali. Smekáme. Děkujeme.
Ing. Eva Rečková

Divadelní a kaskadérská společnost – ŠTVANCI
www.stvanci.cz

Předávání prestižních cen a mistři devatenácti řemesel

Předávání prestižních cen a mistři devatenácti řemesel

Krása těžkých koní, žebřiňových vozů, jasanových bryček a lehkých košatin

Krása ušlechtilých koní a elegance pozoruhodných kočárů ze sbírek Muzea kočárů

Fotogalerie předchozích ročníků

Josefkol 2023

Josefkol 2022

Josefkol 2019

Josefkol 2018

Josefkol 2017

Josefkol 2016

Josefkol 2015

Josefkol 2014

Josefkol 2013

Josefkol 2012

Josefkol 2011

Josefkol 2010

Josefkol 2009

Josefkol 2008

Videogalerie předchozích ročníků

Pozvánka na Josefkol 2024

Josefkol 2022

Josefkol 2019

Josefkol 2018

Josefkol 2017

Josefkol 2016

Josefkol 2015

Josefkol 2014

Josefkol 2014 – pozvánka

Josefkol 2013

Josefkol 2012 – zážitek v Čechách pod Kosířem

Josefkol 2012

JOSEFKOL 2012 – pozvánka

Josefkol 2011, sestřih

Josefkol 2011

Josefkol 2010, Pěnička Josef

Josefkol 2010

Josefkol 2009

Josefkol 2008